Harry Potter ve Melez Prens : SERİNİN EN ZAYIF UYARLAMASI

İşte milyonlarca Harry Potter hayranının beklediği gün geldi ve serinin 6. filmi Melez Prens sinemalardaki yerini aldı. Sinemaseverler serinin yeni filminin eleştirmenlerden tam not alamadığını okumuşlardır. Peki, bu hayal kırıklığının nedeni gösterim tarihi ertelenen filmin fazla beklentiyle izlenmesi mi yoksa gerçekten serinin en zayıf uyarlaması olması mı?

İlk olarak filmin ilk 12 dakikasının IMAX teknolojisi sayesinde üç boyutlu izlenebildiğini belirtelim. Böylesi bir sürpriz bizi tatmin edecek bir filmin habercisi gibi gözükebilir. Ben IMAX teknolojisinden yararlanmadan izledim ilk 12 dakikayı ancak filmi izledikten sonra bunun Harry Potter serisinin hayranlarının ağzına çalınan bir parmak baldan fazlası olamayacağı aklıma geldi çünkü film gerçek bir Harry Potter hayranı için hayal kırıklığından başka bir şey olamaz!

Bu sert girişimin sebeplerinden önce yeni filmden biraz bahsedelim. Harry Potter ve Melez Prens’de Harry seçilmiş kişi olarak fazlasıyla popüler. Bir yandan Voldemort’la mücadelenin yollarını ararken bir yandan da İksir derslerinde yararlandığı kitabın sahibi Melez Prens’in kim olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Yeni filmde bir önceki filmde kaybettiğimiz Sirius Black’i canlandıran Gary Oldman ve Deli Göz Moody’i canlandıran Brendan Gleeson gibi önemli isimler yok ama kurt adam Fenrir Greyback rolünde Dave Legeno,Draco Malfoy’un annesi Narcissa Malfoy rolünde Helen McCrory’i ve Horace Slughorn rolünde Jim Broadbent’i izleme şansı buluyoruz. Melez Prens’i bir önceki film Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın da yönetmeni olan David Yates yönetti ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda ekipte yer alamayan serinin kadim senaristi Steve Kloves senaryosunu yazdı.

Hayal kırıklığımın en önemli sebebine gelince… Çocukluğumun kahramanı Harry Potter ve romanlarının beyazperde uyarlamalarında şimdiye kadar hiç bu kadar fazla kitaptan kopuş görmemem bu durumun en önemli sebebi. Filmde Harry’nin Malfoy’la trendeki mücadelesine kadar her şey normal gibi gözüküyor. Ancak Harry’i kompartımandan kurtaranın kitaptakinden çok başka bir isim olması kitabın hayranları için ilk hayal kırıklığı oluyor ve maalesef devamı da geliyor bu hayal kırıklıklarının. Böylesi küçük bir ayrıntı neden bu kadar rahatsız ediyor derseniz iş kitabı değiştirmekle kalmıyor senaryoya ergen kahramanlarımızın aşk acılarıyla ilgili bir sürü gereksiz sahne eklenmesi nedeniyle bir süre sonra romanı katletmeye dönüşüyor. Dolayısıyla bu ilk şaşkınlık memnuniyetsizlik zincirimizin de ilk halkası olmuş oluyor. Harry- Ginny ve Ron- Herminone arasındaki duygusal çekim kitaptaki masumiyetini o kadar kaybediyor ki bir süre sonra sihir dünyasından çok bir Amerikan gençlik filminde sanıyorsunuz kendinizi. Bu durumu Ron’un güldüren şaşkınlıkları bile değiştremiyor.

Bu filmin hiç mi iyi yani yok diyeceksiniz. Elbette uzun süredir seride doyasıya izlemeyi umduğumuz Quidditch takım seçmeleri ve Gryffindor ve Slytherin takımları arasındaki karşılaşma ile içimize biraz su serpiyor. Ayrıca sıra dışı rollerde görmeye alıştığımız Helena Bonham Carter’ı bir kez daha Ölüm Yiyen Bellatrix Lestrange olarak izlemek büyük keyif veriyor. Ancak romanın sonunda yer alan kritik savaş sahnelerine bir sonraki filmi gölgelememesi gerekçesiyle yer verilmemesi film sırasında yaşadığınız tadımlık keyfi de alıp götürüyor.

6. film kitabın hayranlarından çok seriye yabancı isimlerin keyif alabileceği bir gençlik filmi olmuş. Romanın hayranlarını memnun edemeyeceği gibi hayranlar yeni film için de umutsuz bir şekilde ayrılacaklar salondan. Zira serinin son filmi Ölüm Yadigârları’nın da yönetmeni David Yates. Umarım Harry Potter ve Melez Prens serinin en zayıf halkası olarak kalır ve final tüm bu hayal kırıklıklarını unutturur biz hayranlarına.

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s