Grease : EĞLENMEK İÇİN BİREBİR!

1950’ler deyince akla ilk gelenlerden olan motorlu taşıtlar ve parlak saçları düşünürsek aklımıza gelen ilk müzikal “Grease” olur herhalde. Arabaların motorlarını ve delikanlıların saçlarını akla getiren “Grease” günümüzde hala izlenmeye devam ediyor ve hayran kitlesi gün geçtikçe büyüyor. Peki “Grease” in 50li yılları anlatmasına rağmen üç farklı jenerasyon tarafından sevilmesinin nedeni ne?

“Grease” filmi 1971 yılında Chicago’da sergilenmeye başlayan bir müzikalden uyarlama. Bu müzikal kazandığı başarılar nedeniyle Broadway’e taşınmış ve dünyanın dört bir yanında oynanmıştı fakat “Grease”i bir fenomene dönüştüren hiç kuşkusuz 1978 yapımı sinema uyarlamasıydı.

Film aslında bir lise aşkından ibaret. Yazın tanışan ve hoş bir beraberlik geçiren Danny(John Travolta) ve Sandy(Olivia Newton-John) yaz bitiminde ayrılmak zorunda kalırlar. Ancak Danny’nin Sandy’i teselli etmek için söylediği gibi bu aslında bir başlangıçtır. Avustralya’ya dönmesi gereken Sandy ailesinin planlarındaki değişiklik nedeniyle Danny’nin okuduğu Rydell Lisesi’ne başlamak zorunda kalır. Danny’nin de orada okuduğunu duyunca çok sevinir. Çiftimiz tekrar karşılaştıklarındaysa arkadaşlarına havasını atmak için Danny,Sandy’nin kalbini kırar. Aslında o da Sandy kadar mutlu olmuştur, zaten çok geçmeden hatasını anlar ve Sandy’nin kalbini kazanmaya çalışır.

Konusu itibariyle pek de fenomen olacak bir filme benzemiyor değil mi? Zaten “Grease”i fenomen yapan film boyunca kullanılan müzikler ve okulun televizyona çıktığı partide sergilenen danslar. Favori sahneler “Summer Nights” eşliğinde kızların ve oğlanların performanslarını sergilediği sahne, arabalarının şekillenince alacağı hali hayal ettikleri sahnede T-Birds grubunun “Greased Lightning” eşliğindeki dansları, dans yarışması sahnesinde “Houng Dog” gibi birbirinden hareketli parçalarla sergilenen performanslar ve finalde önce “You’re The One That I Want” ardından “We Go Together” eşliğinde tüm oyuncuların yer aldığı sahne.

“Grease” fazla derine inmeyen ancak eğlenmenizi sağlayacak bir 50ler nostaljisi. Film boyunca o kadar eğleniyorsunuz ki senaryonun basitliği sizi hiç rahatsız etmiyor. Aksine bu farklı dünyaların insanı iki gencin aşkı filmin eğlencesine büyük katkı sağlıyor. Zaten “Grease”in kadrosundaki liseli gençlerin gerçek yaşları düşünülürse(John Travolta 24,Olivia Newton-John 30 hatta Rizzi rolündeki Stockard Channing 34!) filme dahil edilen her ayrıntı aslında bizi eğlendirmeyi amaçlıyor.

Film, karakterin kostümleri ile de ayrı bir eğlencelik. Bir Barbi bebek edasıyla ortalıkta gezinen Sandy, Pembe Kızların ve T-Birds çetesinin isimlerinin arkasında yazılı olduğu ceketleri ve tabi oğlanların briyantinle şekillendirilmiş saçları filme dair unutulamayan eğlenceli ayrıntılar.

“Grease”den sonra John Travolta peş peşe hit filmlerde oynayıp yıldızlaşırken Olivia Newton-John da hit parçalar çıkaran bir şarkıcı oldu. Filmin yönetmeni Randal Kleiser ise eleştirmenlerce pek beğenilmeyen ancak epey ses getiren “Mavi Göl”ü çekti ve kabuğuna çekildi.

“Grease” hemen akıllarda yer eden şarkıları, akıllara zarar dansları ve her izleyişte sizi kahkahalara boğan esprileriyle tam bir kült. Kendisine öyle sıkı bir hayran kitlesi sağladı ki 20.yılı şerefine 1998 yılında tekrar gösterime girdiğinde bile azımsanmayacak bir gişe başarısı elde etti. 50leri anlatan bir eğlencelik arıyorsanız hiç vakit kaybetmeden bulun ve izleyin derim, iyi eğlenceler!

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s