When Harry Met Sally : HARRY, SALLY İLE TANIŞINCA EĞLENCE BAŞLIYOR!

Sinemaseverler için akıllarda yer eden sahneler vardır. Eğer kadın-erkek ilişkilerinden bahsediyorsak akla ilk gelen sahnelerden biri Meg Ryan’nın orgazm olma taklidi yaptığı sahnedir. When Harry Met Sally’de yer alan bu sahnenin başında bir kadın ve bir erkek ilişkiler üzerinde laflıyor bir yandan da yemek yiyorlardır. Ancak konu birden erkek karakterimiz Harry’nin beraber olduğu her kadını yatakta memnun ettiğine gelir. Sally bunun erkeklerin alt edemediği egosundan böyle sanıldığını ve her kadının rahatlıkla orgazm taklidi yapabileceğini söyler. Aradaki farkı ayırt edebileceğini söyleyen Harry’yi ikna edebilmek için de birden inleyerek orgazm taklidi yapmaya başlar. Sonunda hem sinemaseverlerin aklından çıkmayan hem de filmin en eğlenceli anlarından birini yaşadığımız bir sahneye imza atmış olur Rob Reiner.

Rob Reiner, 80li yılların en iyi gençlik filmlerinden görülen The Sure Thing (1985) ve Stand by Me (1986)’den sonra, son yıllarda Bewitched (2005), You’ve Got Mail (1998) gibi filmlerin hem yönetmenliğini yapan hem de senaryosunu yazan Nora Ephron’un senaryosu When Harry Met Sally’yi filme çekti. Nora Ephron’un kadın-erkek ilişkilerini irdelemekteki başarısına When Harry Met Sally’nin her diyalogunda şahit oluyoruz filmi izlerken. Diyaloglar kadar bu diyaloglara imza atan Harry ve Sally’nin performansları da bu filmi kadın-erkek ilişkileri hakkındaki gelmiş geçmiş en iyi filmlerden yapıyor.

Meg Ryan ünlü senaristin yaratmayı sevdiği kadın karaktere cuk oturuyor. Meg Ryan’ın canlandırdığı karakterdeki Annie Hall etkileri Ephron’un Woody Allen’ın Annie Hall’undan ne kadar etkilendiğinin bir kanıtı. Meg Ryan’ın zaman zaman karşıt maddesi rolüne de bürünen ve kadınlar hakkında sürekli tespitlerde ve genellemelerde bulunan Harry’yi ise Billy Crystal canlandırıyor.

When Harry Met Sally ismini ilk duyduğunuzda kafanızda tanıştıkları an birbirlerine aşık olan bir çifti izleyeceğiniz gelebilir belki ama durum hiç de öyle değil. İkili aynı üniversitede okumalarına rağmen mezun olunca tanışıyorlar hem de sadece New York’a gidebilmek için. Yolculuk boyunca Harry’nin kadınlar hakkındaki iddialarını çürütmeye çalışan Sally ayrılırlarken Harry’i bir kadınla bir erkeğin arkadaş kalabileceğine ikna edemiyor ve “Bu çok kötü New York’ta tanıdığım tek insan sendin.” diyerek Harry’den ayrılıyor.

Ancak kaderin cilvesine bakın ki Harry ve Sally 5 yıl sonra havalimanında karşılaşıyorlar. Sally bundan pek hoşlanmasa da Harry uçaktan indiklerinde arkadaşça bir çay içmelerini öneriyor. Sally bir kadınla bir erkeğin arkadaş kalamayacağını söylediğini hatırlattığındaysa Harry her zamanki kendinden emin haliyle ikisinin de bir ilişkisi varken kalabileceklerini ve sonuçlarının neler olabileceğini teker teker açıklıyor. Ancak bu durum Sally’nin onu sepetlemesine engel olmuyor.

5 yıl sonraki bir dahaki karşılaşmalarına kadar Harry ve Sally‘nin hayatında olup bitenleri izliyoruz. Dost olmaya karar verdikten sonra hangisinin haklı çıkacağını bekliyoruz. Bir kadın ve bir erkeğin dost kalıp kalamayacağı konusunda hangisinin haklı çıktığını ise filmi izleyince görmeniz için daha fazla ayrıntıya girmiyorum. Mükemmel senaryosuyla Nora Ephron’a Bafta ödülü kazandıran ve Oscar adaylığı getiren bu harika filmi hala görmediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir bence, iyi seyirler.

When Harry Met Sally : HARRY, SALLY İLE TANIŞINCA EĞLENCE BAŞLIYOR!” için bir yanıt

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s