Bugün Aslında Dündü : YA YARIN OLMASAYDI?

Hayatınızın bir gününü sürekli yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız? Üstelik bugünü seçme hakkınız olmasa ve en nefret ettiğiniz günlerden biri olsa ne hissederdiniz? Burnu havada muhabirimiz Phil Connors’ın başına gelen tam olarak buydu işte. En nefret ettiği günlerden birinde Köstebek Günü’nde (Groundhog Day) küçük gördüğü insanların olduğu bir kasabada tıkılıp kalmıştı. Yoksa ona sorsalar Virginia Adası’nda harika bir sarışınla geçirdiği günü tercih ederdi!

Ghostbusters’ın senaristi ve Dr. Egon Spengler’ı Harold Ramis’in yazıp yönettiği Groundhog Day’de ilgi çekici olan sadece senaryo değil. Ghostbusters ile dikkatleri üzerine çeken ve sayısız komedide güldürmek için yaratılmış mimikleriyle kendine hayran bırakan Bill Murray, Phil Coonors’ı canlandırırken bu huysuz muhabirin yapımcısı Rita rolünde Andie MacDowell’i izliyoruz.

Aslında o gün de her gün gibi normal başlıyor Phil için. Ülke çapında bir şöhret yakalama hayalindeki hava durumu spikeri Phil, kışın 6 hafta daha uzayıp uzamayacağını öğrenmek için bir köstebeğin gölgesini görüp görmediğini öğrenmek üzere Geleneksel Köstebek Günü’ne gitmek zorunda kalıyor. Sürekli aşağıladığı kameramanı Larry ve yapımcısı Rita’yı da yanına alarak her sene nefret ederek gittiği o küçük kasabaya doğru yola koyuluyorlar. Köstebek Günü’ne oldukça hayattan bıkmış bir şekilde Sonny and Cher ‘in radyoda çalan “I Got You Babe” parçası eşliğinde başlayan Phil, eve dönüş yolunda kasırga nedeniyle yolların kapalı olduğunu öğrenince büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Ertesi gün uyandığında radyodakilerin bant yayını yaptığını sanarak aşağı iniyor fakat dakikalar geçtikçe aynı günü yaşadığını anlıyor. Yarının olmadığı bir dünyası olduğunu anlayınca da asıl komedi başlıyor zaten.

Hayatımızı bir film kendimizi de o filmin başrol oyuncusu ve senaristi olarak düşünürsek “Groundhog Day”da Phil’in yaptığı senaryosunun beğenmediği kısmını tekrar tekrar yazması gibi bir şey. Yarın sabaha her şeyin eskiye döneceğini bilen Phil hapse girmekten kendini öldürmeye kadar her şeyi deniyor tabiri caizse yarın yokmuş gibi (ki bu filmde gerçekten yok!) yaşıyor hayatını.

Hayatımızın her gününü son günümüzmüş gibi değerini bilerek yaşamamız gerektiğini vurgulayan filmde Phil karakteri hatalarını görmek için böylesine ilginç bir fırsat yakalıyor ki dersini alınca da tabi ki mutlu sona ulaşıyor. Önemli olan filmi izlediğimizde eğlendiğimiz gibi kendimize de bazı sorular sorabilmek ya da bazı yanıtlar bulabilmek. Filmi izlerken” ben de keşke şurada şunu yapsaydım “ gibi düşünceler geçecektir aklınızdan fakat filmin eğlencesine kendinizi kaptırmanız da uzun sürmeyecektir. İyi seyirler.

Bugün Aslında Dündü : YA YARIN OLMASAYDI?’ için 2 yanıt

  1. özellikle phil'in rita'nın kanına girmeye çalıştığı, ardı ardına gösterilen bar sahneleri oldukça hoştu. arada sırada cnbc-e'de oynar bu film. izlemeyenler denk gelirse kaçırmasın :)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s