Aşk Ve Sigara : KADROSU VE MÜZİKLERİ İÇİN İZLENMEYE DEĞER!

Son yılların en iyi yönetmenlerinden Coen Kardeşler, bağımsız sinemanın sevilen yüzlerinden John Turturro’yla daha önce “Big Lebowski” ve“Nerdesin Be Birader?”de beraber çalışmışlardı. Ancak bu sefer beraber çalıştıkları projeyi yönetmiyorlar sadece prodüktörlüğünü yapıyorlar çünkü bu kez yönetmen koltuğunda senaryonun da altına imzasını atan John Turturro var.

“Aşk ve Sigara “ , John Turturro’nun ilk yönetmenliği değil. Değerli oyuncu ilk filmi “Mac”i 1992’de çekmiş ve hem yazıp yönettiği hem de başrolünde oynadığı bu filmle Cannes’da ilk filmini çeken yönetmenlere verilen Altın Kamera ödülüne layık görülmüştü. 2005 yapımı yeni filmi “Aşk ve Sigara” ile de Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a aday gösterildi fakat ödülü o yılın sansasyonel filmi Brokeback Dağı’na kaptırdı.

“Aşk ve Sigara “ ,ülkemizde İstanbul Film Festivali aracılığıyla seyircilerle buluşmuş ve zengin oyuncu kadrosunun ve harika film müziklerinin de etkisiyle olsa gerek festivalin en çok izlenen filmlerinden olmuştu. Filmde dünyevi zevkleri için ailesini göz ardı eden sadakatsiz koca Nick rolünde James Gandolfin’i, aldatılan ve kızgınlığını kocasının sevgilisinden almaya kararlı kadın Kitty rolünde “Thelma&Louise”in Louise’i olarak hepimizin hafızalarında yer eden Susan Sarandon’ı, Nick’in sevgilisi şehvetli ve kızıl kadın Tula rolünde Kate Winslet’ı, Elvis Presley havalarında ortalarda gezinen çılgın Kuzen Bo rolünde çılgın rollerde görmeye alışık olduğumuz Christopher Walken’ı, Nick’in garip arkadaşı Angelo rolünde bağımsız sinemanın vazgeçilmez yüzlerinden Steve Buscemi ‘yi ve Nick’in kızları rolünde Mandy Moore, Aida Turturro ve Mary-Louise Parker’i izliyoruz.

Karakterlerden tahmin edilebileceği gibi “Aşk ve Sigara” sadakatsizlik ve aile değerleri üzerine bir film. Filmde gözler önüne serilen her durum bir müziğin içine alındığı için başarılı bir dram olarak anılabilecekken senaryosunun işleyişinde küçük sorunlar olan ancak değerli sanatçıların şarkılarıyla anıldığı bir müzikal oluyor. Oysa aldatılmayı kendine yediremeyen Kitty’nin gözlerinden birkaç damla yaş süzülseydi ya da babaları tarafından çok da umursanmayan kızların ruh halleri her şeyi umursamamak yerine daha duyarlı olsaydı film müzikal yapısından bir şeyler kaybetmeyeceği gibi daha güçlü bir hal de alırdı.

Senaryosunun kafamızda oturmayan noktalarını bir kenara atarsak filmde kullanılan tüm parçalar sizlere doyumsuz bir müzik ziyafeti yaşatacak. Oyuncular James Brown,Nick Cave,Bruce Springsteen gibi sanatçılarla beraber şarkılar söylüyorlar film boyunca. Bir filmin senaryosu nedeniyle duyabileceğiniz rahatsızları kapatmakta o filmin müzikleri ve oyunculukları kadar önemli bir koz yoktur. “Aşk ve Sigara” da işte bu iki kozu sayesinde tüm eksiklerini kapatıyor ve müziklerine kendinizi kaptıracağınız ve sevdiğiniz sanatçıları izlemekten büyük keyif alacağınız bir film çıkıyor ortaya. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s