Burn After Reading : SEVDİĞİNİZ YILDIZLARI HİÇ BÖYLE GÖRMEDİNİZ!

Ethan Coen’den son filmleri Burn After Reading’i “CIA’in gizli dünyası ile internet buluşmaları hakkında bir film.” sözleriyle anlatırken kardeşi Joel Coen yeni filmlerinin sıra dışı formülünü “Tony Scott/Jason Bourne filmlerine kendi yorumumuzu kattık, ama patlamalar yok.” diyerek açıklıyor. Film alkol bağımlılığının etkilerinden cinsel sapkınlığa kadar çeşitli konulara değindiği için “sıra dışı” dememizde bir sakınca yok sanırım.

Coen kardeşlerin, İhtiyarlara Yer Yok filmiyle kazandıkları Oscar galibiyetinin ardından ana akım sinemadan uzaklaşmaya çalıştıklarını düşünenler olabilir. Ancak Burn After Reading’in İhtiyarlara Yer Yok’dan çok önce yazıldığını ve böyle bir amaç taşımadığını belirtmekte fayda var.

Filmimiz CIA analizcisi Ozzie Cox(John Malkovich)’un rütbesinin düşürülmesi sonucu işinden istifade etmesiyle başlıyor. Bu kibirli adam CIA’dan öcünü almak için anılarından oluşan bir kitap yazmaya karar verir fakat anılarını karaladığı disk nasıl oluyorsa Sıkı Vücutlar Geliştirme Merkezi’nin kadın soyunma odasında bulunur. Merkezin eğitmenlerinden Chad(Brad Pitt),diskin içinde gizli istihbarat bilgilerinin olduğunu düşününce merkezdeki diğer eğitmen Linda(Francez McDormand),bu bilgilerin sahibini tehdit ederek bu işten para kazanmaya karar verir. Böylece estetik ameliyatları için ihtiyacı olan parayı bulabilecektir. Ancak işler umdukları gibi gitmez ve bu küçük oyunlarına Ruslar(!),Ozzie’nin karısı Katie(Tilda Swinson) ve karısının sevgilisi Harry(George Clooney) de bir şekilde dahil olur.

Coen’ler, filmlerindeki karakterlerinin çoğunu kafalarındaki aktörlere göre yazdıklarını her fırsatta dile getirir. Dolayısıyla Burn After Reading’i izlerken bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmamak elde değil çünkü film adeta bir yıldızlar geçidi. Somurtkan Malkovich, kibirli Ozzie karakterine cuk otururken vücut dilini kullanmaktaki başarısıyla McDormand’ın motor gibi konuşan ve kendine güveni olmayan Linda’ya uygunluğu dikkat çekiyor. Ozzie’nin buzdolabı gibi soğuk ve güvenilmez karısı için de Swinson’dan başkası olamazdı heralde.Ocean serisinde karizmalarıyla ön plana çıkan Pitt ve Clooney’nin bu filmde ne kadar sapkın ve şapşal karakterler olduklarını ve ikisinin de rollerinin üstesinden ustaca geldiğini unutmamak gerek.

Coen’lerin yeni filmi baştan sona tıkır tıkır işleyen bir çılgınlıklar geçidi. Ünlü kardeşlerin filmlerinde genelde Amerika’nın dış politikasına dil uzattığını hayranları bilir. Bu filmde de aynı durum söz konusu ve filmde gördüğümüz CIA görevlilerinin sarsaklıklarını göstererek bize adeta “Amerika’nın tüm dertlerinin sorumlusu bunlardır” diyorlar. Coen kardeşleri sevmeyenlere itici gelecek karakterleri de filmin başında itibaren sizi güldürmeyi başarıyor. Eğer film başlarda sizi sarmazsa Harry’nin bodrumunda ne sakladığını görene kadar sabredin çünkü o dakika itibariyle film çılgınlıklarıyla sizi daha da eğlendirmeye başlıyor.

Coen’ler, daha önce birlikte çalıştıkları birçok oyuncunun, içlerindeki dangalağı ortaya çıkarmalarını istedikleri filmleriyle ABD’de gösterime girdiği ilk hafta sonu 19 milyon dolarlık hasılat elde ederek gişenin ilk sırasına yerleşmişti. Hayranı olduğumuz birçok yıldızı birer sarsak olarak izleme fikri size de eğlenceli geliyorsa ya da Coen’lerin kara komedilerini özlediyseniz Burn After Reading tam size göre, iyi eğlenceler!


Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s