X-Men Başlangıç : Wolverine / LOGAN’NIN WOLVERINE OLUŞUNUN ALTINDA NELER YATIYOR?

2000 yılında “Olağan Şüpheliler”in başarılı yönetmeni Bryan Singer, ünlü çizgi roman X-Men ‘i sinemaya başarılı bir şekilde uyarlamış ve serinin gizli kahramanı Wolverine, Hugh Jackman’ın da etkisiyle filmin de en öne çıkan isimlerinden biri olmuştu. Bryan Singer serinin İkinci filminden sonra Superman Returns’la ilgilendiği için son filmde yer almayacağını açıkladığında devreye Brett Rather girmiş ve 2006 yapımı “Son Direniş”le seri miadını doldurmuştu.

Bir çizgi roman serisindeki karakterlerin başka bir seride ortaya çıkması ya da serinin içinde yer alıp da tek başına seri haline gelmeleri çizgi roman dünyası için olağan bir durum. X-Men de içinde Magneto,Wolverine,Phoenix,Rogue gibi bir çok karakterin ön plana çıktığı bir seriydi.Yapımcılar da üçlemenin ardından teker teker karakterlerin filmlerini çekmeye karar verdiler.Hugh Jackman’ın Wolverine olduktan sonra yavaşça bir süper stara dönüşmesinin de etkisiyle,2007 yılında X-Men sololarının ilkinin Wolverine olacağı açıklandı.

Senarist David Benioff, Wolverine’nin çekileceği belli olmadan çok önce “Weapon X” adlı X Men bölümünün senaryosu üzerinde çalışıyordu. Benioff’un üzerinde çalıştığı senaryo Wolverine’in bir deney sonucu yürüyen bir silaha dönüştürülüşünü anlatan oldukça sert bir senaryoydu. Benioff bu senaryoyla, film uyarlamalarındaki Wolverine’i yumuşak bulan çizgi roman hayranlarını memnun etmeyi umuyordu. Fakat filmin yapımcılığını da üstlenen Hugh Jackman bu değişikliğe karşı çıktı çünkü karakterinin istikrarının bozulmasını istemiyordu. Bu fikre diğer yapımcılar da katılınca Benioff’un değişiklikleri yapılacak olan filme yansımadı. Uzun sürede tamamlanan senaryoya Deadpool’un sinema filmi için senaryo hazırlayan David S.Goyer’in de önemli katkıları oldu. Hayata geçirilemeyen Deadpool, daha önceden düşünüldüğü gibi Ryan Reynolds tarafından canlandırıldı ve Wolverine filmine dahil oldu.

Wolverine, asıl adı Logan olan kahramanımız çocukluğundan itibaren yaşadıklarını ve nasıl Wolverine olduğunu, Weapon X projesine dahil olan diğer mutantların da hikayeleriyle birlikte anlatıyor. Weapon X projesinin başındaki William Stryker’ı serinin diğer filmlerden farklı olarak Danny Huston ve Sabretooth ‘u Jackman’ın en iyi dostlarından biri olan Victor Creed canlandırarak filmde Jackman’a eşlik eden isimler. Ancak yeni filmin hiç şüphesiz en hoş sürprizi, X-Men filmlerinde yer alması en çok istenen karakter Gambit. Dokunduğu her şeyi tehlikeli bir silaha çevirmesiyle ünlü bu mutantı Taylor Kitsch oynuyor.

Hugh Jackman’ın Avustralya filminde oynaması ve Amerikan Senaryo Yazarları Derneği’nin grevi ile uzun süre ertelenen filmin yönetmen koltuğu için birçok isim geçti. Yapımcıların aklına ilk olarak tabi ki Bryan Singer geldi. Ancak Bryan Singer X-Men serisiyle hukukunu bitirdiğin için projeyle ilgilenmediğini söyledi. İsmi sık anılan yönetmenlerden olan Zack Snyder da Watchmen projesi nedeniyle teklifi geri çevirdi. Bunun üzerine yapımcılar daha önce böyle büyük projelere imza atmamış bir isim aramaya başladı ve sonunda 2005’te En İyi Yabancı Film dalında Oscar’ı alan Tsotsi’nin yönetmeni Gavin Hood ile anlaşıldı

X-Men Başlangıç : Wolverine, mutantların çeşitliğini avantaj olarak kullanmayı başarabilmiş bir film her şeyden önce. Jackman-Creed kimyası, filmde kardeşi canlandıran bu iki dostun arasındaki keyifli diyaloglarla renklenirken Sabretooth’un panzehiri görevindeki Logan’ın kız arkadaşı Kayla kahramanımıza hayvani güdülerini unutturup (oysa kardeşi sürekli hatırlatmaya çalışıyor) onun insani yönlerini ön plana çıkarıyor. Filmde kardeşlerin diyaloglarından daha eğlenceli bir şey varsa o da oldukça geveze olan Deadpool karakteri. Bu çeşitlilik içinde eğlendirmekte sorun yaşamayan film serinin ilk üç filmindeki gibi mutantlara yapılan ayrımcılıktan fazla bahsetmeyerek sadece Logan’nın Wolverine ‘e dönüşmesini anlatmaya çalışıyor. Çizgi romanın ve özellikle Wolverine’in hayranları ne kadar memnun kalır bilinmez ama X-Men filmleri furyasının uzun bir süre devam edeceği aşikâr. X-Men Başlangıç: Wolverine, eğlenceli bir aksiyon filmi izlemek isteyen seyirciyi memnun edecektir ancak Hugh Jackman’ın çekiciliğinin payını da unutmamak gerekir. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s