True Romance : BU ÇILGINLAR BİRBİRLERİNE OLDUĞU KADAR SUÇA DA AŞIKLAR!


Hans Zimmer’ın unutulmaz film müziklerinden olan You’re So Cool’u dinlerken True Romance’ı oturup bir daha izleme isteği doğdu içimde. Hangi kanalda rast gelip de izlediğimi hatırlamıyorum çünkü film yapıldıktan epey sonra izlemişimdir yapım yılı itibariyle. Ancak filmin unutulmaz müziğini ara ara dinlemekten keyif alırım. Filmden aldığım o tadı hatırlatırdı bana. Çılgın iki romantiğin kahramanları olduğu gerçek bir aşk hikayesidir bu film ve Türkiye’de Çılgın Romantik adıyla bilinir.

1990 yapımı olan film Scott’un ilk kayda değer filmlerinden. Filmin senaristi Quentin Tarantino da şuan ki kadar ‘popüler’ değilmiş tabi o yıllarda. True Romance, Tarantino ‘nun çekilmesinden altı yıl önce yazdığı senaryosunun ismidir. Ana karakter Clarence, Tarantino ‘nun alter-egosudur ve onun yarım kalan ilk senaryosu My Best Friend’s Birthday’ın da ana karakteridir. Su yüzüne çıkmayan bu filmde Clarence’i Tarantino oynar ve film Clarence’in en iyi arkadaşı Mickey’e yaş günü şerefine bir fahişe ayarlamasıyla başlar, arkadaşına ayarladığı fahişenin tellalı devreye girince de Mickey’in başı belaya girer.

My Best Friend’s Birthday’i bir türlü kotaramayan ve 1986’da ümidi kesen Tarantino, üzerinde bir yıl çalışarak True Romance’in orjinal senaryosunu oluşturur ve son halini yapımcı stüdyolara gönderir.Senaryo 4 yıl boyunca Hollywood’da dolaşır ve sonunda sadece bir yapımcı senaryoyu beğenir.Yaşanılan anlaşmazlıklar ve senaryonun bir şekilde Tony Scott’un eline geçmesiyle proje el değiştirmiş olur ve yönetmen koltuğuna oturan Scott,projeye Christian Slater(Clarence),Patricia Arquette(Alabama),Dennis Hooper(Clifford) ve Christopher Walken(Vincenzo)’ı dahil eder. Tarantino’nun mutsuz finalinin yerine de uzun tartışmalardan sonra mutlu bir final yazılır.
Senaryonun son haline göre bir çizgi roman dükkanında çalışan çekingen ve asosyal Clarence, nadiren dışarı çıktığı gecelerden birinde Alabama isminde çekici bir kadına ilk görüşte aşık olur. Alabama’nın patronu tarafından ona gönderilmiş bir fahişe olduğunu öğrenmesine rağmen onunla evlenir. Alabama da Clarence’e aşıktır ve onun sayesinde kurtulmak istediği kötü hayattan kurtulur. Fakat bir engel vardır,Afro Amerikalı olduğunu sanan ama öyle olmayan patronu Drexl(Gary Oldman).Clarence Drexl’dan Alabama’nın eşyalarını almaya ve ona karısının çalışmayacağını söylemeye gittiğinde çıkan çatışmada Drexl’i öldürür ve Alabama’nın eşyalarının içinde olduğunu sandığı kokain dolu bir bavulu alarak kaçar.Genç çiftimizin peşlerine mafyanın düşmesiyle maceramız da başlar.

Clarence’in sıkı bir Elvis hayranı olması hatta film içerisinde hayali bir Elvis ile(Val Kilmer) ile konuşması, karşısındaki kadını eski filmler oynatan bir sinemaya, hayranı olduğu dövüş sanatı filmlerinin yıldızı Sonny Chiba’nın üç filmini birden seyretmeye çağırması bu karakterin Tarantino ‘nun bir alter-egosu olduğuna sadece bir iki örnek. Dolayısıyla Tarantino ‘nun hayatını bilenler için özgün bir şeyler içermiyor film. Zaten Tarantino ‘nun özgün senaryolarından çok, başarılı ‘sentez’ senaryolarıyla hayranlık uyandırdığını unutmamak gerek.

Brat Pitt’in şöhret basamaklarının ilk filmlerinden olan True Romance, gişedeki hezimetine rağmen (14,5 milyon dolarlık bütçesine rağmen ABD gişelerinde 12 milyon dolar hasılat elde etmiş) tadı damakta kalan diyaloglarıyla keyifle izleyeceğiniz, 1990’ların en kült filmlerinden biri. İyi seyirler…

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s