Moulin Rouge : TEK İHTİYACIMIZ SEVMEK VE KARŞILIĞINDA SEVİLMEK Mİ?

Yıllardır aşk hakkında şarkılar söylüyor, filmler izliyor, kitaplar okuyoruz.Bu öylesine bir duygu ki herkesin lügatında farklı bir anlama bürünüyor.Ancak aşkla ilgili onca yapımdan her biri birimiz için özel olabilirken çok azı hepimizin kalbine dokunuyor.İşte Moulin Rouge hepimizin kalbine dokunabilecek bir aşk hikayesi.

Daha önce 1952 yılında John Huston tarafından sinemaya uyarlanan Moulin Rouge, Fransız ressam Henri de Toulouse Lautrec’in afişleriyle ölümsüzleşen,kankan dansçılarıyla rengarenk ve benzersiz bir atmosfer oluşturmuş Moulin Rouge(Kırmızı Değirmen) adlı gece kulübünde yaşananları anlatıyordu.Romeo+Juliet’e eski uyarlamalarından çok farklı bir tat getiren Avustralyalı yönetmen Baz Luhrmann’ın Moulin Rouge’u 1900’lerin Fransa’sında ortaya çıkan sanayi devrimiyle sınıf farklılıklarının arttığı dönemi kurmaca bir masala dönüştürüyor.Strictly Ballroom’unda bir dansçının aşkını anlatırken ve Romeo + Juliet’de bir edebiyat uyarlamasını alışılagelmişin dışında aktarırken yaptığı gibi Moulin Rouge’da da müziğin ve aşkın ele alınışını kendi tarzında bizlere sunuyor ve sanatın sinemadaki işlevlerini anlattığı bir üçlemeyi de bitiriyor.

Moulin Rouge ‘bohem devrimi’ni yaşatmaya çalışan insanların bulunduğu, günahkarların şehrinde bir genelev ve büyük bir eğlence merkezi. Genç yazarımız Christian(Ewan McGregor) bu şehre aşkı bulmaya geliyor ve kendini bohem devriminin olmazsa olmazları güzellik, özgürlük, gerçek ve aşkı anlatan bir oyunu yazarken buluyor.Ancak oyununu kabul ettirmek için ikna etmesi gereken kişiyle,Moulin Rouge’un parlayan elması,fahişe Satine’le (Nicole Kidman) birbirlerine aşık oluyorlar.Bu aşkın gizlice yaşanması gerekiyor çünkü oyun için gereken parayı sağlamasına karşılık Moulin Rouge’un sahibi Harold Zidler (Jim Broadbent) Satine’in kendisine verilmesi konusunda Duke (Richard Roxburg ) ile anlaşıyor.

Film seyirciyi dakikalar ilerledikçe, zengin müziklerinin de katkılarıyla avucunun içine alıyor. Elton John’un “Your Song”unu seslendirdikleri sahnede Kidman ve McGregor harika performanslarıyla sizi aşklarının gidişatına sürüklerken Madonna,Nirvana,Queen şarklıarının yorumlandığı diğer sahnelerdeki başarılı performanslarla size eğlenceli birkaç saat vaat ediliyor.

Filmin aşkı, kıskançlığı yani duyguları anlatmaktaki başarılı sahneleriyle tekrar tekrar keyifle izlenebilir. Bu sahnelerden biri Moulin Rouge’u ve Satine’i tanıdığımız sahne.Özellikle Nirvana’nın “ Smeels Like Teenager” şarkısının bir versiyonunun da bulunduğu renkli şarkılarıyla filmin en renkli sahnelerinden sadece biri. İzledikten sonra sizin akılınızda yer edeceğini emin olduğum bir diğer sahne aşıklarımızın birlikte olmaya karar verdikleri gece birbirlerine Beatles’ın ünlü şarkısı “All You Need Is Love” ile başlayıp Celine Dion’un “ My Heart Will Go On” ile biten şarkılarla aşklarını ilan etmeleri.

Müziklerin kullanımı kadar kostüm tasarımı ve mekanların görselliğiyle de ilgiyi hak ettiğini ilgili dallarda Oscar’ı alarak kanıtlayan Moulin Rouge, gösterildiği yıl Altın Küre’de de en iyi müzikal film seçilmişti. Filmin bu başarısında kurgucusundan set tasarımcısına kadar yönetmenin daha önceki iki filmi Strictly Ballroom ve Romeo+Juliet ‘de Luhrmann ile çalışmış olan teknik ekibin payı büyük.

Moulin Rouge’un anlatmaya çalıştığı hayat boyu öğrenebileceğimiz en önemli şeyin sevmek ve karşılığında sevilmek olduğu. Bu nedenle Satine tek amacı olduğunu sandığı gerçek bir aktris olmayı elinin tersiyle itiyor, Christian aşkının peşinden inatla gidiyor ve aşklarını yaşamak için engelleri aşmaya çalışıyorlar. Luhrmann’ın başarılı yönetiminde yakaladıkları kimyayla Kidman ve McGregor bizlere zaman zaman komik zaman zaman hüzünlü ama baştan sona tutkulu bir aşk hikayesi izletiyorlar. Sanatsal ve görsel dallarda aldıkları tüm ödülleri de sonuna kadar hak ediyorlar.

Moulin Rouge : TEK İHTİYACIMIZ SEVMEK VE KARŞILIĞINDA SEVİLMEK Mİ?” için bir yanıt

  1. Toulus lutrec'in hayatını- okumuştum. onunla edith piaf arasında benzersiz bir iletişim vardır gibime gelir. biri bir genelevde doğar diğeri fiziksel görünüzü nedeniyle orada dostça bir havayı solur. Her iki sanatçıyı bir arada düşünmenizi salık veririm. AYSENHADIMIOGLU

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s