Melekler Ve Şeytanlar : MERAKLA BEKLENEN UYARLAMA

2003 yılında ortalığı bir Dan Brown fırtınası sardı.Herkes Da Vinci Şifresi’ni okuyor,filmde ismi geçen kişileri,yerleri,tarikatları harıl harıl araştırıyor,tartışıyordu.Çok geçmeden Dan Brown’un aslında Da Vici Şifresi’inden önce yayınlanan Melekler ve Şeytanlar kitabı da Türk okuyucuyla buluştu ve Da Vinci Şifresi kadar büyük bir ilgi gördü.Hollywood da Dan Brown rüzgarına kayıtsız kalmadı ve 2006 yılında Da Vinci Şifresi’ni,biraz gecikmeli de olsa bu yıl Melekler ve Şeytanları sinema seyircisiyle buluşturdu.

Da Vinci Şifresi çekildikten sonra Melekler ve Şeytanlar’ın senaryosunu yazması için tekrar Akiva Goldsman ile işe koyulan Sony, Amerikan Yazarlar Birliği’nin grevi ile ilk büyük zararı yaşadı çünkü ünlü senarist de greve katılmıştı. Böylece film 2008’in Aralık ayında gösterime sokulacakken 2009’un Mayıs ayına ertelendi. Goldsman’ın senaryosuna son halini ise Jurassic Park,Panik Odası,Örümcek Adam ve Dünyalar Savaşı’nın de senaristi David Koepp verdi.

Yönetmen koltuğunda ilk filme de imzasını atan Akıl Oyunları’nın ünlü yönetmeni Ron Howard var. Ron Howard ,neden Robert Langdon’ın maceralarında Melekler ve Şeytanlar’ı sonradan çektiğini şöyle açıklıyor: “Pek çok kişi,Melekler ve Şeytanlar’ı Da Vinci Şifresi’nden sonra okudu. Bu yüzden Melekler ve Şeytanlar’ı önce çekmenin garip olacağını düşündüm. Tom Hanks’ın canlandırdığı Robert Langdon karakteri ,o diğer çok tuhaf macerayı yaşadıktan sonra bu yeni macerayı çözmek için yeterince olgunlaşmış olacaktı. Bunun önemli olduğunu ve onun performansını da daha eğlenceli ve daha insani kılacağını hissettim.”

Kahramanımız simge bilimci Robert Langdon’ı canlandıran Tom Hanks’e bu kez Vittoria Vetra rolünde Bakış Açısı (Vantage Point) filminden hatırlayabileceğimiz Ayelet Zurer ,Camerlengo rolünde Star Wars’un Obi-Wan Kenobi’si Ewan McGregor,Komutan Richter rolünde Karayip Korsanlar’ında Will Turner’ın babasını oynayan Stellan Skarsgard gibi değerli oyuncular eşlik ediyor.

Da Vinci Şifresi Tapınak Şövalyeleri, Sion Tarikatı gibi Orta Çağ’dan beri var olan gizli bir takım Hıristiyan tarikatlarının aslında Hz.İsa’nın soyunu devam ettirmeye çalıştığını iddia ettiği içi Vatikan’nı fazlasıyla sinirlendirmişti.Bu nedenle Ron Howard Melekler ve Şeytanlar için özgün mekanlarda çekim izni alamadı ve Roma’daki bazı çekimler dışında film Los Angeles’taki stüdyolarda çekildi.

Filmimiz İsviçre’de bulunan ünlü bilim merkezi CERN’de görevli bilim insanı Leonardo Vetra’nın öldürülmesi ve cesedinin üzerinde İlluminati örgütüne ait bir simge kazınmış olması üzerine Robert Langdon’dan yardım alınması ile başlıyor.CERN’den çalınan karşıt-madde ile Vatikan’ın yok edilmesi söz konusudur.Bu sırada Vtikan’da yeni papa seçimi dönemi başlamıştır ve papa adayları kaçırılmıştır.Robert Langdon ve Vittoria Vetra bir yandan İlluminati’nin inandığı 4 element ateş,su,toprak ve havanın izini sürerek işlenen papa adayı cinayetlerini çözmeli bir yandan da karşıt-maddenin nerde olduğunu bulmalıdırlar.

Da Vinci Şifresi daha geçmişle ilgili bir temaya sahipken Melekler ve Şeytanlar yakında gerçekleşen CERN’deki Atlas Deneyi’nden de yararlanılarak daha modern konulu bir film haline getirilmiş ve kitaptan farklı olarak ufak tefek değişikliklere gidilmiş. Yönetmen Ron Howard,Apollo 13 ‘ü çekerken nasıl NASA’da görüşmeler yaptıysa Melekler ve Şeytanlar’ı çekerken de CERN’de bolca vakit geçirmiş.

Da Vinci Şifresi gişede yapımcılarının yüzünü güldürmüş ancak eleştirmenlerden tam not alamamıştı. Gişedeki başarısının arkasında da başarılı bir uyarlama olması değil kitabın popülerliğinin etkisi büyüktü. Melekler ve Şeytanlar,Da Vinci Şifresi’ne göre daha çok aksiyon içerse de kitap uyarlaması olarak bakarsak ilk filmde olduğu gibi okuyucuyu tatmin edeceğe benzemiyor.Dan Brown’un etkileyici kaleminin bıraktığı etkiden sonra okuyucu da kolay kolay memnun kalmaz zaten dolayısıyla kitap uyarlaması olduğunu göz ardı edersek Melekler ve Şeytanlar,ilk filmi izlemeyenlerin yada kitabı okumayanların da keyifle izleyebileceği bir yaz filmi olmuş,iyi seyirler.

Melekler Ve Şeytanlar : MERAKLA BEKLENEN UYARLAMA’ için 2 yanıt

  1. aslında son paragraf düşüncelerimi tam anlamıyla açık ve net ifade etmiş. benim için da vince code tam bir hayal kırıklığıydı ki bu kırıklık melekler ve şeytanlar içinde bir önyargı oluşturmadı değil. forest gump'a yakışır bir oyunculuk sergileyemeyen tom hanks umarım melekler ve şeytanlarda bizi hayal kırıklığına uğratmaz. oyuncu kadrosunda ciddi isimler söz konusu, senarist ve yönetmende aynı.da vince code daki hüsranı yaşamamak ümidiyle. (kritiğe kiritik bir puanlama 10/10:))) ellerine sağlık anitablake:)

    Beğen

Fikrini Paylaş!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s